




| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1.2 pF |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Working Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Peak Pulse Current | 1 A |
| Number of Channels | 1 |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3.3 V |
| Clamping Voltage | 10 V |
| Power Line Protection | Yes |
| Max Surge Current | 5 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 8 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 15 kV |
| Diode Capacitance | 1.2 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 9329
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.08387 | $0.83870 |
| 50 | $0.05521 | $2.76050 |
| 100 | $0.03634 | $3.63400 |
| 500 | $0.03505 | $17.52500 |
| 1000 | $0.03317 | $33.17000 |
| 3000 | $0.02881 | $86.43000 |
